Съветът на РК София-град към КАБ констатира, че в този си вид проектозакона няма да доведе до постигане на целите, декларирани в мотивите, а ще се отрази неблагоприятно върху и без това сложната и понякога противоречива нормативна уредба в областта на териториалното устройство.
Основанията за това са следните:
Определението за „ландшафт” в проектозакона е толкова всеобхватно, че практически съвпада с понятието „територия”, използвано в Закона за устройство на територията. Това е обусловило появата на разпоредби, дублиращи разпоредби в ЗУТ. В проектозакона има и разпоредби, различаващи се от тези в ЗУТ, въпреки че третират едни и същи проблеми.
Предложеното в проектозакона отделно одобряване на проектната част „ландшафтна архитектура” от останалите части на проекта нарушава почти стогодишната практика проектите – устройствени или инвестиционни да бъдат разглеждани комплексно – във всичките им части. Комплексното разглеждане е предпоставка за правилна преценка не само за коректността на отделните части на проекта, но и за тяхната взаимна обвързаност и съгласуваност. Отделното одобряване поражда и други проблеми – утежнени процедури, както и възможни разногласия по отношение на одобряването на даден проект между главния архитект и главния ландшафтен архитект, без в проектозакона да е предвиден механизъм за решаването им.
В проектозакона не е предвидена диференциация на строежите в зависимост от техния мащаб и сложност. Поставя изискване за одобрен проект по част „ландшафтна архитектура” и за незначителни строежи, за които, съгласно разпоредбите на ЗУТ, разрешение за строеж се издава и без одобрени проекти. Подобно е и изискването за назначаване по трудов договор на технически ръководител на строежа по част „ландшафтна архитектура” за всички строежи.
НАСТОЯВАМЕ: Камарата на архитектите в България да призове народните представители, вносители на проектозакона за ландшафта да го оттеглят.
|
Коментари
Когато нещо е зле при определени условия и при същите условия продължава да се влошава/т.е. става по-зле/,трябва условията да се променят радикално,защот о те са показали тенденция вече,ако ме разбирате.
Винаги е препоръчително, когато не разбирате, да попитате за какво става въпрос или да си замълчите. Казано е от ясно по-ясно, на чист български. Когато положението е зле и се влошава (става по-зле), по никаква логика не означава, че става по-добре. Не, не трябва да "кътаме" нещо което не работи - трябва да го подобряваме, а не да го забатачваме допълнително, каквото вещае проектозаконът.
RSS на коментарите по тази тема